Sponsored by the Girls Day School Trust, committed to the education of young women.

More about the GDST

The Belvedere Academy

Staff

Senior Leadership Team

  • Mrs J. Taylor Principal
  • Mr S. Jamieson Senior Vice Principal  
  • Mrs J. Jones Vice Principal    
  • Mrs J. Marshall Senior Assistant Vice Principal
  • Ms E. Speed Senior Assistant Vice Principal / Contingent Commander RNCF
  • Mrs H. Adam Assistant Vice Principal
  • Mrs E. Koltuniak Assistant Vice Principal 
  • Mrs J. Collin Administration Manager
  • Miss M. Doherty Academy Finance Director

Curriculum Leaders

English & Media Curriculum Area

  • Mrs A. Dickinson Curriculum Leader
  • Mr H. Woolley Assistant Curriculum Leader

Human, Social & Political Studies Curriculum Area

  • Ms S. Carol Curriculum Leader
  • Ms G. Cavanagh Assistant Curriculum Leader

Maths, ICT Curriculum Area

  • Ms K. Wilson Curriculum Leader
  • Dr D. Davis Assistant Curriculum Leader

Modern Foreign Languages Curriculum Area

  • Miss C. Murray Curriculum Leader
  • Ms C. Thiery Assistant Curriculum Leader

Science Curriculum Area

  • Mrs J. Everett Curriculum Leader
  • Miss L. Jones Assistant Curriculum Leader

Creative & Performing Arts

  • Mrs L. Calderbank Curriculum Leader
  • Mrs K. Reynolds Assistant Curriculum Leader

Pastoral Leaders

Lower School - Years 7 and 8

  • Miss D. Blundell Head of Year 7 
  • Mrs A. Beddard Head of Year 8 & Lower School
  • Mrs Munns Lower School Progress and Intervention Coordinator

Upper School - Years 9, 10 and 11

  • Mrs A. Mansfield Head of Year 9 & Upper School
  • Mr T. Moss Head of Year 10
  • Miss K. Cooper Head of Year 11 
  • Ms Cavanagh Upper School Progress and Intervention Coordinator

Sixth Form - Years 12 and 13

  • Mr S. Mason Head of Sixth Form
  • Mr N. Blair Assistant Head of Sixth Form
  • Miss M. McGowan Assistant Head of Sixth Form
  • Mrs S. Carter Sixth Form Learning Mentor

Teaching Staff

  • Mrs A. Beddard Head of Year 8 & Lower School, Physical Education
  • Miss S. Behrens Subject Leader Mandarin Chinese
  • Mr T. Betts Science
  • Mr N. Blair Assistant Head of Sixth Form, History
  • Miss D. Blundell Head of Year 7, Drama
  • Mr C. Brazier English
  • Miss C. Brooks English, KS3 English Coordinator
  • Mrs V. Brown Business Studies/ICT
  • Mrs N. Burke Subject Leader Psychology
  • Mrs K. Byrne Subject Leader Business Studies, Economics
  • Mrs L. Calderbank Curriculum Leader of Creative and Performing Arts
  • Ms S. Carroll Curriculum Leader of Humanities and Social Science
  • Mr I. Cartwright IT and Business Studies 
  • Ms G. Cavanagh Assistant Curriculum Leader of Humanities and Social Science
  • Miss K. Cooper Head of Year 11, Mathematics, SLt RNCF
  • Mrs A. Cox Drama, Physical Education, Swire Co-ordinator, Mental Health   Co-ordinator
  • Dr D. Davis Assistant Curriculum Leader Mathematics, ICT and Business Studies
  • Mr Jonathan Deakin Subject Leader of Music
  • Mrs A. Dickinson Curriculum Leader English and Media Studies
  • Mr P. Dykeaylen Subject Leader of Graphics, Publicity Officer
  • Mrs J. Everett Curriculum Leader Science 
  • Miss L. Fielding History, Politics
  • Miss T. Foster Subject Leader ICT
  • Miss L. Gadzikwa Food Technology
  • Ms K. Goldstein Subject Leader Geography, DofE Co-ordinator
  • Mrs G. Greene Psychology
  • Ms G. Halton History
  • Mrs C. Hughson Mathematics, Lower School Mathematics Co-ordinator
  • Mrs P. Jecks Art, Textiles
  • Miss L. Jones Religious Studies
  • Miss L. Jones Assistant Curriculum Leader Science, Subject Leader Biology
  • Mrs C. Keenan Health & Social Care
  • Mr T. Lamb Subject Leader Media, English, responsibility for e-marketing
  • Mr J. Lombarte MFL
  • Miss Y. Lu Mandarin Chinese
  • Miss R. Macken Cover Supervisor
  • Mrs A. Mansfield Head of Year 9 & Upper School, Mathematics
  • Mr S. Mason Head of Sixth Form
  • Mrs L. McAnespy Physical Education
  • Mrs N. McCarthy MFL
  • Miss M. McGowan Assistant Head of Sixth Form, Music
  • Miss B. McLean Geography, Eco Leader
  • Dr S. Moon Subject Leader Physics
  • Mr T. Moss Head of Year 10, Science
  • Miss C. Murray Assistant Curriculum Leader MFL
  • Miss E. Nuttall  Mathematics
  • Ms A. Parker Subject Leader RS, Slt Second in Command RNCF
  • Ms M. Potel French
  • Miss M. Pozo-Such Spanish
  • Mrs K. Reynolds Assistant Curriculum Leader of Creative and Performing Arts
  • Miss R. Renals-Wells Art and Graphics
  • Miss C. Richens Drama
  • Mrs R. Rogers Science
  • Miss C. Shaw English
  • Miss R. Simpson KS3 Science Co-ordinator
  • Mr M Spruce Mathematics
  • Mr A. Tarbox Mandarin Chinese
  • Ms K. Thelen Deputy Inclusion Manager & SENCO
  • Miss C. Thompson Schools Direct Trainee, English
  • Ms C. Thiery Assistant Curriculum Leader of MFL
  • Miss S. Travis Mathematics
  • Mrs C. Traynor Science
  • Dr K. Vaquer Science
  • Ms K. Wilson Curriculum Leader of Mathematics,  ICT and Business Studies
  • Miss E. Wood English
  • Mr H. Woolley Assistant Curriculum Leader English, Media Studies
  • Mrs S. Young Science

Support Staff

Administrative Staff

  • Mrs J. McNeill Student Services Office Manager
  • Miss H. Miller  General Office Manager
  • Miss L. Bowyer Student Services Administrator
  • Miss S. Chesters Student Services Officer
  • Miss C. Spencer Administration Assistant
  • Miss A. Brown Receptionist

Principal's PA

  • Mrs N. Smith  Principal's PA

Learning Mentors

  • Mrs S. Carter Sixth Form Learning Mentor
  • Miss H. Devine Years 7-11 Learning Mentor

CCF Support 

  • Lieutenant Commander Mrs H. Rigby School Staff Instructor (SSI)

Estates

  • Mr M. McDonagh Estates and Maintenance Coordinator
  • Mr T. Magenis Estates and Maintenance Officer
  • Mr G. Cooper Estates and Maintenance Assistant

Finance Office

  • Mrs J. Ryan Finance Manager
  • Mrs S. Parkes Finance Officer
  • Mrs AM. Whelan Finance Officer

ICT

  • Mr S. Smith  ABT ICT Operations Manager
  • Mr C. Williams  Assistant ICT Operations Manager
  • Ms J. Backstrom  SIMS Technical Manager, Enrichment

Examinations

  • Miss C. Catesby-Evans  Examinations Officer

Laboratory Technicians

  • Mrs J. Huyton  Science Technician
  • Mr A. Cockeram Science Technician

Inclusion Department

  • Miss T. Beresford Learning Support Assistant
  • Mrs E. Gillies  Higher Level Teaching Assistant
  • Miss E. Luong  Higher Level Teaching Assistant
  • Mrs C. Currie Higher Level Teaching Assistant - Mathematics
  • Mrs S. Ayers School Counsellor
  • Miss G. Hill  School Counsellor
  • Ms K. McGrath School Counsellor

Librarian

  • Miss L. Murphy  Librarian

Catering Staff

  • Mr J. Rigby  Catering Manager
  • Mrs L. Johnson  Chef
  • Mr A. Lovelady Catering Assistant
  • Mrs J. Jackson  Food Service Assistant
  • Mrs J. McHale  Food Service Assistant
  • Mrs V. Miles Food Service Assistant
  • Miss P. Peake Food Service Assistant 
  • Mrs M. Rietdyk  Food Service Assistant
  • Mrs D. Roza  Food Service Assistant
  • Ms. A. Tollitt  Food Service Assistant

Cleaning Staff

  • Miss C. Carruthers  Cleaning Supervisor
  • Mrs S. Carroll Cleaner
  • Mrs N. Fortune  Cleaner
  • Miss J. Harper Cleaner
  • Mrs C. Johnston  Cleaner
  • Miss S. Kenny  Cleaner
  • Mrs M. Martin Cleaner
  • Mr S. Martin  Cleaner
  • Mrs V. Miles  Cleaner
  • Miss P. Peake  Cleaner
  • Ms M. Richardson Cleaner
  • Ms L. Rowan Cleaner
  • Mrs A. Whittle  Cleaner

Visiting Music Staff

  • Mrs J. Cunningham Voice
  • Mr O. Bryce Brass
  • Mr G. Hitchmough Drums
  • Mr H. Michalas Clarinet/Saxophone
  • Miss H. Milne Piano
  • Ms D. Paiano Violin
  • Ms K. Smith Voice
  • Mr R. Smith Guitar
  • Miss F. Vella Cello

GDST Academy Trust is a Limited Company and Charity · Registered in England No. 6000347 · Registered Office: 10 Bressenden Place, London SW1E 5DH